czech
cze
english
eng
german
deu
polish
pl

This demo requires Flash Player.Aktuálně

Sv. Martin na Mikulovsku
11.-12.11.

22. Festival otevřených sklepů - Sv. Martin na Mikulovsku více zde, balíček s ubytováním na Zámečku zde


PÁLAVSKÝ GULÁŠFEST
21.10.2017
Špičkoví kardiochirurgové ČR na Zámečku
Výsledky MVT 2017

Výsledky hodnocení vín Mikulovských vinných trhů zde


Archeopark Pavlov

Novinkou pro letní turistickou sezónu je otevření Archeoparku v Pavlově. Více zde


Prezident ČR nás navštívil
27.1.2016

Prezident ČR Ing.Miloš Zeman nás poctil svojí návštěvou.

Fotogalerie

Poděkování


Esa české chirurgie v našem hotelu
Kalendář akcí v Mikulově a okolí

Novinky a akce
na Váš e-mail
platební karty
Český Rozhlas

Mikulov a okolí

Město Mikulov Vám nabízí především poznávání, a to doslova všemi smysly. Pro mnohé je důvodem k návštěvě historie města vtělená do architektonických památek, pro milovníky přírody a aktivního odpočinku jedinečné přírodní podmínky regionu. Těm z Vás, kdo dovedete ocenit dobré víno, nabízíme místní vinařskou tradici.Historické náměstí

namesti Mikulov
Přirozené centrum města ve své dnešní podobě vzniklo v posledních desetiletích 16. století, přesunem původního náměstí do těsné blízkosti vstupu do zámku. Během první poloviny 17. století zde vyrostla řada renesančních domů, mnohé se dochovaly v nepříliš změněné podobě dodnes. Náměstí dominuje Morový sloup, jinak také sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1724. V 16. století ze byl postaven tzv. dům U Rytířů a v neposlední řadě zde najdete unikátní loretu.

Dietrichsteinská hrobka

Dietrichsteinská hrobka
Kostel sv. Anny s napodobeninou Svaté chýše z italského Loreta vyrostl v průběhu let 1623-1656 v dolní části mikulovského náměstí. Na jihozápadní straně kostela byla vystavěna pohřební kaple Dietrichsteinů, počátkem 18. století získal dvouvěžové průčelí podle návrhu J. B. Fischera z Erlachu.

Otevírací doba:

- duben, září, říjen: úterý - neděle 10.00 – 12.00, 13.00 – 18.00
- květen – srpen: pondělí – neděle 10.00 – 12.00, 13.00 – 18.00
- listopad – březen: pouze pro skupiny od 10 osob 

Nutná telefonická rezervace min. 2 dny předem v TIC Mikulov

Mikulovský zámek
Mikulovský zámek
Někdejší liechtensteinský a později dietrichsteinský zámek, stojící na výrazném skalním útesu tvoří již několik století nepřehlédnutelnou dominantu Mikulova. Původně zeměpanský hrad byl Přemyslem Otakarem II. v roce 1249 udělen v léno Liechtensteinům. Ty na konci 16. století vystřídali Dietrichsteinové.

Otevírací doba:

- duben a říjen: úterý – neděle 9.00 – 16.00
- květen – září: úterý – neděle 9.00 – 17.00

Poslední prohlídka hodinu před zavírací dobou. listopad - březen pouze pro skupiny od 25 osob, nutná telefonická rezervace nejméně 2 dny předem, tel.: + 420 777 061 230, +420 776 606 133

Židovský hřbitov
Rozsáhlý mikulovský židovský hřbitov patří k největším v republice. K prvním pohřbům zde po vzniku místní židovské obce došlo již někdy kolem poloviny 15. století. Nejstarší dochovaný náhrobek pochází z roku 1605. Hřbitov vznikal postupně ve třech etapách, nyní se zde nachází kolem 4 000 náhrobků, z nichž nejstarší čitelný je čtiři sta let starý. Nejcennější a zároveň nejnavštěvovanější částí je rabínský vršek s náhrobky mikulovských a moravských zemských rabínů. Zde jsou pochování slavní rabíni, jako byl Menachem Mendel Krochmal, Šemuel Smelke Horovic nebo Mordechaj Benet.

Otevírací doba:

- červenec - srpen: pondělí - neděle 10.00-12.00, 13.00-18.00
- ostatní měsíce dle domluvy

Galerie EFRAM, Husova 4, tel.: +420 723 329 770; CK Merlin, Kostelní, nám. 2, tel.: +420 519 510 388;TIC Mikulov, Náměstí 1, tel.: +420 519 510 855 

Kozí hrádek

Kozí hrádekKozí hrádek patří k jedné ze tří skalnatých dominant města Mikulova. Objekt byl zbudován jako dělostřelecká věž s ochozem v 15. století. Vě byla osazena střílnami a sloužila zároveň jako prachárna. Po nedávných terénních úpravách se tato lokalita stala vhodným volně přístupným odpočinkovým centrem. Kozí hrádek se odedávna podílel na strategické kontrole cest spojujících Brno s Vídní a tak spoluzabezpečoval náležitou ochranu.

Svatý kopeček

Svatý kopeček Svatý kopeček je jednou z dalších výrazných přírodních dominant Mikulova. Pro bohatý výskyt chráněných a vzácných druhů rostlin a živočichů bylo jeho území od roku 1992 vyhlášeno za přírodní rezervaci. Naleznete zde nádherné bílé skály, svahy pokryté lesem, poutní kostel sv. Šebestiána, zvonici a další sakrální stavby křížové cesty.

 

Jeskyně na Turoldu

Jeskyne na TurolduJeskyně Na Turoldu je největší a nejvýznamnější jeskyně Pavlovských vrchů. Délka všech chodeb, síní a dómů přesahuje 1 km. Jeskyně je zvláštní svojí tzv. „turoldskou“ výzdobou a je významným zimovištěm netopýrů.

Otvírací doba:

Duben: pondělí - pátek dle dohody, pro skupiny od 10 osob nutná telefonická rezervace nejméně 2 dny předem
Květen: úterý - neděle 9.00-17.00
Červen - srpen: pondělí - neděle 9.00-17.00
Září - Říjen: úterý - pátek 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 hod., sobota - neděle 9.00 - 16.00

Poslední prohlídka hodinu před zavírací dobou. Kontakt: +420 607 202 861, email: turold@caves.cz
 
 
Koupaliště Riviéra Mikulov

Koupaliště Riviéra
Poslední prohlídka hodinu Areál koupaliště se nachází v krásném prostředí s výhledem na zámek a Sv. kopeček. Návštěvníci mají k dispozici plaveký bazén, rekreační bazén, dojezdový bazén k tobogánu, dětské brouzdaliště, tobogán 54 m a skluzavka 24 m. Možnost pronájmu odkládací skříňky, slunečníků (omezený počet) a úschovna kol a batohů. V blízkosti areálu je možnost parkování a nákup v obchodním centru Billa. Areál provozuje společnost TEDOS Mikulov spol. s.r.o.
 
Vinařská expozice
 
Vinařská expozice
Nová vinařská expozice Regionálního muzea v Mikulově má nyní tři části. Je to především Zámecký sklep s největší raritou muzea - obřím vinným sudem z roku 1643, potom "Tradiční vinařství na Moravě" a nakonec galerie historických vřetenových lisů.

Zámecký sklep s pozoruhodným obřím sudem, který pochází z roku 1643 a svým objemem cca 1014 hektolitrů (135 tisíc lahví) se řadí mezi největší v Evropě.

„Tradiční vinařství na Moravě“ informuje o historii pěstování vinné révy, výrobě vína a vystaveno je také nářadí k obdělávání půdy ve vinici.

Galerie dřevěných lisů“ představuje exempláře historických vinařských lisů z jižní Moravy a ze západního Slovenska.

Naučná stezka Turold

Naučná stezka Turold Naučná stezka ukazuje pestrost chráněné krajinné oblasti Pálava. Začíná v lomu na severní straně Mikulova (vpravo od sídla Městské policie Mikuov) a i když její délka je jen 400 m, na 8 informačních panelech seznamuje se vším podstatným o přírodě a historii Pálavy. jurských vápencích na dně lomu, kudy stezka prochází, se dají najít i zkameněliny měkkýšů, ramenonožců a korálů. Cesta vede po zarovnané lomové navážce a lze ji označit jako bezbariérovou.
  

Vinařské naučné stezky

Vyznavači zdravého životního stylu ocení  mož nost spojení degustace vína s pohybem v krásné přírodě v okolí Pálavy. Tímto malým územím prochází hned několik vinařských naučných stezek. 

 

 
 
Další atraktivity v Mikulově
 
Kostel sv. Jana Křtitele, Regionální muzeum v Mikulově, Židovská čtvrť, Horní synagoga, Expozie z historie kostela sv. Václava a kostnice, Expozice z historie význačné kolegiátní kapituly v Mikulově, Galerie 27, Jazz Art Gallerry, Kostel sv. Václava, Poutní kostel sv. Šebestiána, Sousoší Nejsvětější Trojice, Vinařský dvůr u Kosků, Vinařství Turold Mikulov, s.r.o., ART SHOP Horní konírna, Galerie Adam a Eva, Galerie Efram, Kavárna U Obřího soudku, Kočičí skála, přírodní památka Kostnice, Mariánská pouť na Svatý kopeček, Městská galerie, Mušlov, Reprezentační prodejna Bohemia Sekt, Růžový kopec, přírodní památka Sgrafitový dům U Rytířů, Studio Pirsc porcelain, Vinařské centrum Mikulov, Vinotéka k Naučné vinařské stezce Mikulov, Vinotéka Svatého Urbana, Wine shop, Zámecká vinotéka firmy Pemag, Zámecký park,...

 
Lednicko-valtický areál

 

 

 

Lednicko-valtický areál je od roku 1996 součástí světového a kulturního dědictví UNESCO. Od města Mikulov je vzdálen cca 7 km. Majestátné zámky jsou obklopené rozlehlými zahradami. Upravené záhony pokrývá květinový koberec. Zvlněné lány zlatavých polí přecházejí v zelenavé lesy. Romantickou krajinu zdobí rybníky, jejichž třpytivé hladiny jsou posety lekníny. Podél upravených cest stojí mnoho skvostných staveb. To všechno vytvořili ruku v ruce s přírodou Lichtenštejni.
 
Zámek Valtice
 
Valtický zámek byl vybudován nedaleko někdejšího středověkého hradu, připomínaného již koncem XII. století. Hrad náležel rodu Seefeldů. Když panství později získali Lichtenštejnové, postavili zde renesanční zámek. Současnou barokní stavbu zahájil koncem XVII. století Karel Eusebius z Lichtenštejna, vzdělaný a zcestovalý příslušník tohoto mocného šlechtického rodu.
 
Zámek Lednice
 
Původně vodní gotická tvrz byla v 16. století přestavěna na renesanční zámek, který byl ve druhé polovině 17. století za vlády Karla Eusebia podle plánů Jana Bernarda Fischera z Erlachu barokizován. Zámek, patří k nejnavštěvovanějším zámeckým objektům v České republice, je vrcholným dílem anglické novogotiky v našich zemích.
 
Minaret
 
Byl vystavěn za vlády Aloise Josefa I. z Lichtenštejna v letech 1797 - 1802 podle návrhu architekta Josefa Hardmutha. Výška minaretu je 59,39 m a na vrchní ochoz, z něhož je vidět do širokého okolí zámku na rozsáhlé lužní lesy podél řeky Dyje, vedou 302 schody. Když se sem vydáte, dopřejete si vyhlídku z nejvyšší galerie. První patro Minaretu tvoří osm sálů, v nichž měli dříve Lichtenštejni uloženou sbírku orientálních předmětů. Podlahy sálů kryje kamenná mozaika a stropy a stěny zdobí klikaté nápisy maurského rukopisu.

 

Janův hrad
 
Romantická napodobenina zříceniny starého hradu. Stavbu podle projektu Josepha Hardtmutha započal v roce 1801 Alois I. Josef kníže z Lichtenštejna, ten však v roce 1805 umírá a stavbu dokončuje o tři roky později (1808) jeho o rok mladší bratr – Jan I. Josef kníže z Lichtenštejna.

 
Apollónův chrám
 
V letech 1817-1819 postavil J.Kornhäusel na vrcholu písčité duny nad Mlýnským rybníkem empírový Apollónův chrám. Na centrálním reliéfu pod kopulí je zobrazen původ antických Múz doprovázejících boha Apollona na sluneční voze taženém čtyřmi koňmi.
 
 
Tři grácie
 
V letech 1824 - 1825 vystavěl nedaleko jižního břehu Mlýnského rybníka klasicistní salet zvaný podle centrálního motivu sousoší od Martina Fischera Tři Grácie. Do vnitřního oblouku terasy byly umístěny sochy věd a múz ze zrušeného Chrámu múz od Josefa Kliebera.
 
 
Rendez-Vous
 
Monument uprostřed starých lesních velikánů, napodobující římský vítězný oblouk, sloužil Janu I. a jeho hostům při četných lovech jako místo loveckých snídaní , konaných v rozsáhlém sále zabírajícím celé patro stavby. Reliéfní a figurální výzdobu s antickými loveckými motivy provedl sochař Josef Klieber.
 
 
Kolonáda

Kolonáda, zvaná též jménem kopce Reistna, byla postavena valtickým stavitelem Josefem Poppelackem podle vzoru schönbrunnské kolonády v letech 1810 - 1817. Je z ní nádherný panoramatický pohled od Mikulova přes siluetu nedaleké Pálavy na Lužní lesy u Lednice až k Moravskému poli v Rakousku.